Filmy

Obsah:

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

Letopisy Narnie: Princ Kaspian

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

O hercích - Georgie Henley (Lucy Pevensie)

                 Skandar Keynes (Edmund Pevensie)

                 Anna Poplewell (Susan Pevensie)

                 William Moseley (Petr Pevensie)

                 Letopisy Narnie: dočkáme se všech dílů pohádkové ságy

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň 

je epický dobrodružný fantasy film z roku 2005. Jde o první natočený díl filmové série Letopisy Narnie, jejíž předlohou je sedm knih od C. S. Lewise. Kniha Lev, čarodějnice a skříň je mezi nimi první dle data vydání a druhá podle pořadí popisovaných událostí.

Film byl distribuován Walt Disney Pictures; vznikl koprodukcí této společnosti s Walden Media.

Film popisuje dobrodružství čtyř sourozenců Pevensieových, kteří z bombardovaného Londýna za druhé světové války odjeli bydlet na venkovský dům profesora Kirka. Starší z nich se jmenují Petr a Zuzana, mladší Edmund a Lucka.

Když si hrají v domě na schovávanou, Lucka vleze do skříně a náhle se ocitne v lese. Setká se s faunem Tumnusem. Ten jí prozradí, že je v zemi jménem Narnie, kde vládne zlá Bílá čarodějnice. Lucka s ním stráví mnoho hodin, ale po návratu zjistí, že v jejich světě neuplynula ani minuta. Nikdo kromě profesora Kirka Lucce tuto příhodu nevěří a při průzkumu skříně žádnou zemi neobjeví.

Později se skříní do Narnie dostane Lucka s Edmundem. Zatímco Lucka je u Tumnuse, Edmunda potká Bílá čarodějnice a ta mu s předstíranou vlídností slíbí, že jej učiní králem nad jeho sourozenci, pokud všechny přivede do jejího hradu. Edmund je z důvodů častých konfliktů zahořklý vůči sourozencům a po návratu škodolibě lže, že si Lucka vše vymyslela.

Později se ve skříni chtějí schovat všechny čtyři děti a ocitnou se v Narnii. Zde zjistí, že Tumnus byl odveden policií za "bratříčkování se s lidmi" (tj. s Luckou). Děti se nemohou shodnout, zda a jak se mají snažit mu pomoci, což může být nebezpečné. Zatímco o tom rozmlouvají s mluvícími bobry, Edmund se nenápadně vzdálí a jde k čarodějnici. Ta s ním však zachází krutě a pospíchá děti zabít.

Bobrovi dětem sdělí, že jejich příchod je naplněním proroctví, že zlo bude poraženo, až čtyři děti usednou na trůn. Také se dozvědí, že do Narnie přišel její pravý král Aslan a čeká na ně u kamenného stolu, a že jen Aslan může nyní Edmundovi pomoci. To děti přesvědčí, aby tam šly, ačkoli nemají v úmyslu naplnit proroctví a bojovat za svobodu Narnie. Cestou je však pronásleduje Bílá čarodějnice a její mluvící vlci.

Nakonec dorazí do tábora, kde na ně čeká laskavý mluvící lev Aslan. Petra pasuje na rytíře za bitvu s vlkem Maugrimem a vyšle výpravu, která Edmunda vysvobodí. Aslan mu domluví a odpustí mu.

Čarodějnice podle odvěkých zákonů Narnie požaduje Edmunovu popravu za to, že zradil své sourozence. Aslan se s ní však dohodne, že se nechá zabít místo Edmunda. Tajně opustí tábor, doprovázen Zuzanou a Luckou. Ty pak přihlíží, jak jej Čarodějnice s hordou oblud sváže, oholí a po mnoha posměšcích zabije. Potom se vydá dobýt Narnii.

Zatímco dívky naříkají, Aslan vstane z mrtvých, protože podle ještě starších zákonů Narnie smrt nemá moc nad tím, kdo se nechá zabít dobrovolně místo zrádce. Potom všichni tři spěchají do hradu Jadis oživit ty, které proměnila v led za věrnost Aslanovi.

Mezitím Petr s Edmundem zjistí, že Aslan odešel, a váhavě se rozhodnou postavit se do čela armády Aslanových věrných. Dojde k velké bitvě mezi nimi a armádou čarodějnice; zlá strana je však v početní převaze a vítězí. Edmund hrdinně zničí čarodějnici hůlku, kterou proměňuje své nepřátele v led; přitom je však zraněn. Petr se mu vrhne na pomoc, ale čarodějnice má v boji navrch. V okamžiku, kdy se chystá povaleného Petra zabít, se objeví Aslan oživenými tvory a zabije ji. Tím je bitva rozhodnuta a v Narnii zavládne mír.

Aslan korunuje sourozence za krále a královny Narnie a potom nenápadně odejde. Sourozenci vládnou Narnii mnoho let a dospějí. Jednou přijdou na planinu, kudy se do Narnie dostali. Chtějí to místo prozkoumat a přitom projdou skříní zpět do Anglie a stanou ze z nich opět děti. Profesor Kirk jim všechno věří.

  • William Moseley jako Petr Pevensie, nejstarší ze čtyř sourozenců. Pro svůj věk vystupuje jako vůdce a ochránce ostatních.
  • Anna Popplewell jako Zuzana Pevensieová, druhá nejstarší ze sourozenců. Nabádá k opatrnosti a zdráhá se zapojit do bitvy o Narnii.
  • Skandar Keynes jako Edmund Pevensie, který své sourozence zradí Bílé čarodějnici a Aslan se pak místo něho nechá zabít
  • Georgie Henley jako Lucy Pevensie, nejmladší ze sourozenců, která Narnii objeví jako první.
  • Tilda Swinton jako Bílá čarodějnice Jadis, hlavní záporná postava filmu, která uchvátila vládu nad Narnií, seslala na ni stoletou zimu a snaží se zabít děti, aby nenaplnily proroctví.
  • Liam Neeson jako hlas Aslana, velkého lva, který Narnii stvořil a který pomáhá dobru zvítězit nad zlem.
  • James McAvoy jako pan Tumnus, faun, který se spřátelí s Lucinkou
  • Ray Winstone jako hlas pana Bobra, bobra který děti vede k Aslanovi
  • Dawn French jako hlas paní Bobrové, jeho manželky
  • Kiran Shah jako Ginarrbrik, trpaslík sloužící Bílé čarodějnici
  • Jim Broadbent jako profesor Digory Kirke, starý učený muž, který nechá dětu bydlet u sebe během bombardování Londýna
  • Elizabeth Hawthorne jako paní Macreadová, Kirkeho přísná paní domácí
  • James Cosmo jako Vánoční otec (Father Christmas). Dá dary Petrovi, Zuzaně a Lucince
  • Michael Madsen jako hlas Maugrima, mluvícího vlka, který je kapitánem tajné policie Bílé čarodějnice
  • Patrick Kake jako Oreius, kentaur, který je po Aslanovi nejvyšším velitelem jeho armády
  • Shane Rangi jako generál Otmin, minotaurus, který je po Jadis nejvyšším velitelem její armády

 

 

Letopisy Narnie: Princ Kaspian 

(anglicky The Chronicles of Narnia: Prince Caspian) je dobrodružný rodinný fantasy film z roku 2008 podle v pořadí druhé knihy C. S. Lewise Princ Kaspian z řady Letopisy Narnie. Předchozí kniha i film byl Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (film měl premiéru 2005). Filmová série je produkovaná Walt Disney Pictures a Walden Media. Ben Barnes ztvárnil hlavní postavu prince Kaspiana, jež zápasí o trůn se svým zlým strýcem, králem Mirazem (Sergio Castellitto). Filmová premiéra byla v USA 16. května 2008, celoevropská premiéra byla v Praze 17. června 2008.[3]

Natáčení začalo v únoru 2007 na Novém Zélandu, ale na rozdíl od předchozího filmu se většina z natáčení konala ve střední Evropě. Režisér Andrew Adamson se rozhodl minimalizovat náklady a proto vznikla post-produkce ve Spojeném království, kvůli tamním daňovým úlevám.

1300 let po událostech filmu Lev, čarodějnice a skříň vládnou v Narnii lidé zvaní Telmaríni; kouzelné bytosti i mluvící zvířata jsou vybita nebo zatlačena hluboko do lesů. Po smrti krále Kaspiana IX. vládne jeho bratr Miraz. Mirazův synovec Kaspian X. se jednou od svého učitele dozví, že se ho Miraz pravděpodobně pokusí zabít, aby jednou mohl vládnout jeho (Mirazův) syn, který se právě narodil. Kaspian prchne do lesů, pronásledován Mirazovými vojáky. Když je téměř dostižen, zatroubí na kouzelný roh královny Zuzany.

To přenese z Anglie do Narnie Lucinku, Zuzanu, Edmunda a Petra; od jejich předchozí návštěvy v Narnii uplynul v jejich světě pouze rok. Ocitnou se u zříceniny hradu Cair Paravel.

Kaspiana před vojáky zachrání jezevec Lanýžník, trpaslík Nikabrik a myšák Rípčíp. Odvedou jej k ostatním Staronarnianům - mluvícím zvířatům a kouzelným bytostem. Ti jej přijmou s nedůvěrou a nenávistí, protože Telmaríni se je vždy snažili vyhubit. Přesvědčí je ale Kaspianův slib, že se to změní, pokud mu pomohou stát se králem. Před Mirazovou armádou se opevní ve vrchu vybudovaném nad Kamenným stolem.

Při ochraně Kaspiana je Mirazovými vojáky zajat trpaslík Dýnil. Miraz je tím vyveden ze své domněnky, se Staronarniané jsou již dávno vyhubeni. Dýnil má být popraven, ale je zachráněn Petrem a Zuzanou a odvede všechny čtyři děti ke Kaspianovi. Cestou Lucinka spatří, jak jim ukazuje cestu Aslan - laskavý mluvící lev a pravý král Narnie. Ostatní jí ale nevěří a jdou jinudy.

Nakonec Petr se sourozenci dorazí do Kaspianova ležení. Je rozhodnuto, že se pokusí zaútočit na Mirazův hrad; tento útok však ztroskotá. Nikabrik se pokusí přivést k životu vlkodlaka a Bílou čarodějnici, která ostatní svádí, aby se odvrátili od víry v Aslana. Všechny zlé bytosti jsou ale poraženy a Nikabrik je přitom zabit.

Hrdinové se rozhodnou, že Lucinka půjde do lesa hledat Aslana a Petr vyzve Miraze na šermířský souboj, aby pro Lucinku získal čas. Petr sice zvítězí, ale Mirazova armáda poruší slovo a zaútočí; Miraz je přitom zákeřně zabit jedním ze svých šlechticů.

Dojde k velké bitvě, během níž se objeví Aslan s Lucinkou a oživlými stromy, které Mirazovu armádu porazí. Aslan ustanoví Kaspiana králem nad Narnií a přenese děti zpět do Anglie.

Rozdíly oproti knižní verzi

Děj se od knižní verze odchyluje více, než je tomu u filmů Lev, čarodějnice a skříň a Plavba Jitřního poutníka. Nejvýznačnější rozdíly:

  • Film má oproti knize pokus o útok na Mirazův hrad
  • V knize Kaspian použije roh po dlouhé úvaze, zatímco ve filmu v akutním nebezpečí
  • V knize se s dětmi setká Aslan ještě před před jejich příchodem ke Kaspianově ležení u Aslanova stolu; obě dívky s ním zůstanou a do ležení nejdou

 

William Moseley Petr Pevensie
Anna Popplewell Zuzana Pevensiová
Skandar Keynes Edmund Pevensie
Georgie Henley Lucka Pevensiová
Ben Barnes Princ Kaspian
Sergio Castellitto Král Miraz
Pierfrancesco Favino Mirazův generál Lord Glozelle
Peter Dinklage Trumpkin
Warwick Davis Nikabrik
Tilda Swinton Bílá čarodějnice

Design

Kostýmy

Pro film navrhovala kostýmy kostýmová návrhářka Iris Mussenden, jež se při návrzích kostýmů Telmarínů inspirovala tvorbou malíře El Greca.[4]

  • Celkový počet jednotlivých kusů ošacení, vyrobených pro hlavní postavy: 1042.[4]
  • Celkový počet jednotlivých kusů oblečení včetně přilbic, masek, bot a rukavic, vyrobených pro krále Miraze a jeho pány a pro telmarínskou armádu: 3722.[4]
  • Počet kroužků, použitých na výrobu jedné kroužkové zbroje (jinak též „lehkého kroužkového brnění“), kterou nosí telmarínští vojáci: 2184.[4]
  • Celkový počet spotřebovaných kroužků: zhruba 850000.
  • Celkový počet členů štábu, kteří na kostýmech pracovali: 70.[4]

Zbroj a zbraně

Richard Taylor z novozélandské firmy Weta Workshop vyrobil téměř 600 kusů výstroje a výzbroje, mezi něž patřilo 200 halaparten, 200 rapírů, 100 falchionů, 250 štítů a 55 kuší.[4] Taylor také vyrobil měkké štíty a další výstroj, sloužící k natáčení klíčových bitevních scén s živými koňmi.[4] Minotauři používají stejně jako v prvním díle palcát, kentaurové používají mečě a luky, jen satyrové musely být přepracováni.

Masky

130 statistů, kteří ve filmu Princ Kaspian hráli narnijská stvoření, nosilo speciální obleky a každý den trávilo řadu hodin v maskérně.[4] Designer masek Howard Berger spolupracoval během natáčení se 46 maskéry a dohlížel celkově na 4600 aplikací masek a make-upu.[4] Herec Warwick Davis musel aplikacemi obličejové prostetiky, která ho proměňovala v trpaslíka Nikabrika, trávit denně tři a půl hodiny.[4] Aby byli herci připraveni na natáčení včas, přicházeli Howard Berger, Tami Lane a jejich tým na místo natáčení o pět hodin dříve než zbytek štábu.[4] Howard a Tami začali tedy pracovat už v 1:30 v noci.

Natáčení

Hlavní natáčecí lokace jsou: Nový Zéland, Česká republika, Slovinsko a Polsko.

 

 

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka 

je dobrodružný rodinný fantasy film z roku 2010 podle knihy C. S. Lewise Plavba Jitřního poutníka, která je třetí v pořadí vydání (a pátá dle dějové chronologie) z řady Letopisy Narnie.

Jde o třetí film z filmové řady Letopisy Narnie od Walden Media. Na rozdíl od prvních dvou filmů (Lev, čarodějnice a skříň a Princ Kaspian) je tento natočen v Digital 3D a distribuován společností 20th Century Fox.

Sourozenci Edmund a Lucka Pevensiovi jsou kvůli válce odloučeni od zbytku rodiny a žijí u svého zlomyslného bratrance Eustáce, který jim znepříjemňuje život. Stýská se jim po tajemné zemi Narnii plné kouzel, kam se již dříve dvakrát dostali a zažili tam se svými staršími sourozenci mnoho dobrodružství s laskavým mluvícím lvem Aslanem, který často zkouší víru svých věrných tím, že jim v bitvách přijde na pomoc až na poslední chvíli.

Jednoho dne jsou oba i s Eustácem přeneseni do Narnie skrze kouzelný obraz. Setkávají se s králem Kaspianem X. a na jeho lodi jménem Jitřní poutník se vydávají najít sedm ztracených lordů. V posádce, které velí kapitán Drinian, je kromě lidí i faun, minotaur Tavros a mluvící myšák Rípčíp. Ten Eustáce ostře kárá za jeho zbabělost a kradení lodního jídla a když to nepomůže, ztrestá jej v přátelském šermířském souboji.

První zastávka Jitřního poutníka je na Osamělých ostrovech, kde Eustácovou neschopností padnou do zajetí otrokářů. Drinianovi muži je však zachrání a vrátí ostrovu svobodu. Tam potkají Berna, prvního z hledaných lordů, a dozvídají se, že okolní ostrovy sužuje děsivá zelená mlha, která požírá lidi. K posádce se připojí Rhince, jehož manželku mlha pohltila, se svou dcerou Gael.

Na dalším ostrově Lucku unesou neviditelní trpaslíci Ťulpodi. S výhrůžkami jí nařídí, aby vstoupila do domu tyrana Koriakina a přečetla kouzlo, které je zase zviditelní. Lucka v hrůze poslechne; přitom strčí do kapsy kouzlo, které ji může učinit krásnou. (Když ho později použije, objeví se u ní Aslan a napomene ji za to, že závidí krásu své starší sestře Zuzaně, místo aby byla sama sebou.) Když po Lucce ostatní pátrají, Ťulpodi je drží v šachu tvrzením, že jsou to krvelační obři; v tom Lucka přečte kouzlo a jejich lež je prozrazena.

Ukáže se, že Koriakin je hodný kouzelník, který Ťulpodům pomáhá, a ti jej obviňují bezdůvodně. Koriakin posádce vysvětlí, že mlha je bude pokoušet ke zlým myšlenkám, kterým nesmějí podlehnout. Mohou ji porazit, jen když položí na Aslanův stůl sedm kouzelných mečů, z nichž první jim dal lord Bern.

Při další plavbě je jejich odhodlání vyzkoušeno dlouhou bouří a hrozícím nedostatkem zásob. Poté přistanou na sopečném ostrově, kde najdou dva mrtvé lordy, kteří zemřeli pro svoji hrabivost. Eustác se pokusí vzít dračí poklad a je za to zaklet v draka. To ovšem změní jeho sobeckou povahu a naučí ho to myslet více na druhé. S Rípčípem ho začne pojit hluboké přátelství.

Když posádka dorazí na Rámandúův ostrov s Aslanovým stolem, najde tam tři spící lordy. Položí na stůl meče všech šesti lordů a v tom spadne z nebe hvězda a promění se v krásnou ženu Lilliandil. Ta jim poradí, že pro sedmý meč se musí vydat na Temný ostrov vyzařující zlo a hrůzu.

Kaspian v plamenném proslovu vyzve posádku ke statečnému boji, zatímco Rípčíp přesvědčuje Eustáce, aby z bitvy neprchal. Na ostrově vezmou na loď sedmého lorda, ovšem plavidlo je napadeno obřím mořským hadem. Eustác s ním statečně bojuje bez ohledu na svá zranění; poté mu Aslan vrátí jeho lidskou podobu. Posádka lodi se snaží hada zabít lukostřelbou, meči, rozdrcením o skálu a harpunami; nic z toho však nepomůže. Mezitím je Eustác přenesen k Aslanovu stolu, kde položí sedmý meč. V ten okamžik jiný kouzelný meč (který Edmundův bratr Petr dostal v prvním díle) získá magickou sílu a Edmund jím s nasazením života hada usmrtí.

Tím je zlo poraženo a mlha vydá lidi, které předtím pohltila. Rhince se setkává se svojí ženou. Posádka zjistí, že je blízko Aslanovy země, a vydá se do ní. Tam je Aslan pochválí za udatnost a přenese tři hrdiny zpátky do Anglie. Sdělí jim, že Lucka s Edmundem se již do Narnie nevrátí, ale ve svém světě se mohou s Aslanem též setkat, ovšem musí jej hledat pod jiným jménem.

Rozdíly mezi filmem a knihou

  • Ve filmu dostane posádka za úkol položit sedm mečů na Aslanův stůl, aby porazili zelenou mlhu, která všechny pokouší (vidinami Jadis, Kaspianova otce apod.)
  • Vysvobození prvního ostrova z moci otrokářů proběhlo v knize bez boje (Kaspian vzbudil zdání, že má s sebou velkou flotilu)
  • Ve filmu se Kaspian připojí k těm, kdo na člunu vystoupí v Aslanově zemi; v knize mu to Aslan výslovně zakáže
  • Scéna, kdy Lucinka kouzlem špehuje svoji kamarádku, je nahrazena scénou, kdy Lucinka přečte kouzlo, které jí má přidat krásu; Aslan ji pak ve snu přenese do Ameriky k Petrovi a Edmundovi, aby jí ukázal, že má být sama sebou a nezávidět Zuzaně

 

O hercích

Georgie Henley v roli Lucinky Pevensiové  

Georgie Henley se narodila jako Georgia Laura Henley ve městě Ilkley, které leží na severu Anglie a chodila do místního hereckého kroužku Upstagers.

Roku 2005 si zažila svůj herecký debut, když se objevila v roli Lucinky ve filmovém zpracování knihy slavného C. S. Lewise, Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Režie se ujal Andrew Adamson (Shrek, Shrek2). Film vypráví příběh čtyřech sourozenců, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle starého profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. „Lucinka se mi v mnoha věcech podobá, takže bylo docela snadné do té role vklouznout,“ říká malá herečka.

 

2010 -Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) role: Lucy Pevensie
2008 -Letopisy Narnie: Princ Kaspian (Chronicles of Narnia: Prince Caspian, The) role: Lucy Pevensie
2006 -Jana Eyrová (Jane Eyre) role: Young Jane Eyre
2005 -Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch & the Wardrobe, The) role: Lucy Pevensie
1996 -Jana Eyrová (Jane Eyre) role: mladá Jane Eyre

 

Skandar Keynes v roli Edmunda Pevensieho 

Skandar Keynes načal svou profesionální hereckou kariéru ve hře Macbeth, kterou sehrál s Royal Shakespeare Company pro britskou televizi Channel 4. Roli získal pouhých několik měsíců poté, co se zapsal na divadelní školu v Islingtonu. Ihned po prvotním úspěchu následovala další televizní role - tentokrát si zahrál opuštěné dítě v dokumentárním dramatu Jonathana Meadea The Victorians. O několik měsíců později se objevil na divadelním pódiu v pantomimické adaptaci klasické pohádky Popelka. V roce 2001 si zahrál malého Enzoa Ferrariho v životopisném snímku Enzo Ferrari.

Roku 2005 se objevil jako malý Edmund ve filmovém zpracování knihy slavného C. S. Lewise, Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Režie se ujal Andrew Adamson (Shrek, Shrek2). Film vypráví příběh čtyřech sourozenců, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle starého profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. "Upřímně řečeno, mám opravdu tu nejlepší roli,“ říká mladý herec se svým typickým humorem. „Samozřejmě se mi hodně podobá. Je to tyran rodiny, což jsem i ve skutečnosti, a také dokáže lehce podlehnout pokušení. Edmund je černá ovce rodiny a pořád si utahuje z Lucinky (Georgii Henley). Nakonec se ale díky dobrodružství, které zažije v Narnii, změní v lepšího člověka. V jeho osobnosti dojde k velmi podstatným změnám, díky nimž si začne svých blízkých vážit.“, dodává Skandar Keynes.

Filmofrafie:

 

2010 -Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) role: Edmund Pevensie
2008 -Letopisy Narnie: Princ Kaspian (Chronicles of Narnia: Prince Caspian, The) role: Edmund Pevensie
2005 -Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch & the Wardrobe, The) role: Edmund Pevensie
2003 -Ferrari role: Enzo Ferrari at 8 years

2001 -Victoria Died in 1901 and Is Still Alive Today role: Waif

 

Anna Popplewell v roli Zuzany Pevensiové 

Anna Popplewell si zahrála v celosvětově úspěšném dramatu Dívka s perlou. Debutovala již v roce 1998 v televizní adaptaci románu Frenchman's Creek. Objevila se také ve filmech The Little Vampire, S tebou i bez tebe, Mansfieldské sídlo a Prďoši.

Mezi její další televizní role patří Dirty Tricks, Love in A Cold Climate a Daniel Deronda. Anna je nejstarší ze tří sourozenců, z nichž všichni docházeli do sobotní školy herectví. Její sestra Lulu se nedávno objevila ve filmu Láska nebeská a bratr Freddie obsadil roli Michaela Darlinga v předloňské adaptaci knihy Peter Pan v režii P.J. Hogana.

Roku 2005 se objevila jako Zuzana ve filmovém zpracování knihy slavného C. S. Lewise, Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Režie se ujal Andrew Adamson (Shrek, Shrek2). Film vypráví příběh čtyřech sourozenců, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle starého profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě.

Filmografie:

 

2011 -Brave New World
2010 -Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) role: Susan Pevensie
2008 -Letopisy Narnie: Princ Kaspian (Chronicles of Narnia: Prince Caspian, The) role: Susan Pevensie
2005 -Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch & the Wardrobe, The) role: Susan Pevensie
2003 -Dívka s perlou (The Girl With Pearl Earring) role: Maertge
2002 -Daniel Deronda role: Fanny Davilow
2002 -Prďoši (Thunderpants) role: Denise Smash
2001 -Love in a Cold Climate role: Victoria
2001 -S tebou a bez tebe (Me Without You) role: Young Marina
2000 -Dirty Tricks role: Rebecca
2000 -The Little Vampire role: Anna Sackville-Bagg
1999 -Mansfieldské sídlo (Mansfield Park) role: Betsey
1998 -Frenchman's Creek role: Henrietta

 

William Moseley v roli Petra Pevensieho 

William Moseley je synem anglického kameramana Petera Moseleyho. Jeho celovečerním hereckým debutem se stal film Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (režie Andrew Adamson). Vedoucí castingu Pippa Hall si jej poprvé všimla během hledání hereckého obsazení televizního filmu Cider with Rosie. Tehdy roli nedostal, avšak Hall na jeho herecký talent nezapomněla a o pět let později mu nabídla roli Petra v Letopisech Narnie.

Film vypráví příběh čtyř sourozenců, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle starého profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Petr opouští Londýn ještě jako dítě, ale v průběhu děje se stává statečným a dospělým vůdcem, bojujícím za osvobození Narnie. „Jednoduše řečeno - když Petr prochází tou skříní, je ještě chlapec. Když z ní na konci vyleze zpět, je to muž. A když se ohlédnu zpět, uvědomuji si, že podobná proměna potkala během natáčení tohoto filmu i mě." říká William Moseley.

V roce 2002 si zahrál v televizním filmu Goodbye, Mr. Chips.
Filmografie:

 

Letopisy Narnie: Dočkáme se všech dílů pohádkové ságy

Tvůrci zatím posledního filmu o Letopisech Narnie chtějí natočit i zbývající příběhy této pohádkové ságy. Bude ale záležet na komerčním úspěchu Letopisů Narnie: Plavby Jitřního poutníka. Film by se ovšem mohl líbit divákům všech generací, protože při londýnské premiéře si prý při něm poplakala i královna Alžběta II.

"Určitě není tajemstvím, že bychom chtěli natočit ještě jeden film... a vlastně bychom chtěli pokračovat a natočit všech sedm knih," řekl na tiskové konferenci v Londýně producent všech tří filmů o Letopisech Narnie Mark Johnson. Snímky jsou natočeny podle knih britského spisovatele C.S. Lewise, který o magické zemi Narnii napsal sedm knih. "Hodně záleží na budoucnosti. Uvidíme, jak diváci přijmou Plavbu Jitřního poutníka," dodal Johnson.

Chtějí stejný úspěch jako má Harry Potter

První díl pohádkové ságy Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň se stal v roce 2005 jedním z hitů sezony, utržil po celém světě 745 milionů dolarů (asi 14 miliard Kč) a vyvolal naděje, že by se letopisy mohly stát podobně úspěšnou sérií jako Harry Potter. Ale druhý díl Letopisy Narnie: Princ Kaspian si tak dobře nevedl, když světové tržby dosáhly "jen" 420 milionů dolarů.

Vzhledem k tomu, že náklady na natočení dosáhly asi 200 milionů dolarů, na marketing kolem 100 milionů a film měl navíc mizerné kritiky, studio Disney se rozhodlo letopisů zbavit a přepustilo je 20th Century Fox.

Třetí film podle Letopisů Narnie stál podle Johnsona asi 140 milionů dolarů a tvůrci se snažili, aby na rozdíl od Prince Kaspiana byl film optimističtější. Zatímco první dva filmy natočil Novozélaďan Andrew Adamson, nyní režíroval Angličan Michael Apted (Enigma, Gorily v mlze, Nell). "Princ Kaspian byl úspěšný, ale jeho předloha byla temnější. V tomto filmu je víc legrace, barev a kouzla," řekl Apted.

Slavní ronili slzy

A při světové premiéře v úterý v Lodnýně, kam přišla i britská královna, si film získal už přinejmenším dva diváky. Liam Neeson, který mluví lva Aslana, na tiskové konferenci přiznal, že ho dojala závěrečná scéna, kdy se hlavní hrdinové Lucy a Edmund loučí se lvem, Narnií i s dětstvím. "Uronil jsem slzu a někdo mi říkal, že i královna jich pár uronila," řekl známý herec.

První dva díly letopisů se natáčely zčásti v České republice, tentokrát se točilo prakticky výhradně v Austrálii. Pro Apteda byl hlavním problémem fakt, že prakticky celý film se odehrává na moři. "Kolegové mi radili, že když chci natočit film na vodě, nesmím chodit do vody. A tím to bylo vyřešeno," řekl režisér.

Film se odehrává na moři, ale točilo se na souši

Produkce postavila hlavní "postavu" filmu - loď Jitřní poutník - za 2,7 milionu dolarů. Ale 45 metrů dlouhá a 125 tun těžká loď je de facto jen rekvizitou a nikdy nepřišla do styku s mořem. Z větší části se na ní natáčelo v ateliérech. Exteriéry se točily na poloostrově Clevelend Point proti skutečnému mořskému horizontu moře, ale na zvláštním zařízení, které mohlo s lodí na souši pohybovat a vyvolávat dojem houpání na vlnách.

I když film používá hodně speciálních efektů, Apted zdůraznil, že nechtěl, aby technologie převážila nad příběhem. "Chtěl jsem vždy natočit epický film, který by byl také intimní. A v tomto filmu také nejsou skoro žádné davové scény," dodal. Ale přiznal, že scénu, která tak dojala královnu, by ještě před 18 měsíci nenatočil, protože potřebné speciální efekty byly vyvinuty až později.

Film bude i ve 3D

Poslední Letopisy Narnie byly natočeny klasicky, ale část kopií je převedena do 3D. Apted odmítl výhrady amerického kolegy Jamese Camerona, který kritizoval transformování většiny filmů do trojrozměrné verze. "Pak jsme se ale dozvěděli, že on sám převádí do 3D Titanic. A to samé dělá se šesti díly hvězdných válek náš mentor George Lucas," řekl Apted.

Hlavní role hrají patnáctiletá Georgie Henley a devatenáctiletý Skandar Keynes, kteří začali natáčet první film o Letopisech Narnie, když jim bylo sedm a deset let. Dnes je Henley srovnávána s Emmou Watson, která hrála Hermionu v Harry Potterovi. "To srovnání mi nevadí. Je talentovaná a zvládá to velmi dobře. Já si ale nedokážu představit, že bych byla modelka a viděla svůj obličej na prvních stránkách časopisů," řekl Henley. Keynes je prvním rokem na univerzitě v Cambridge. "Zatím další plány nemám. Až dodělám školu, tak uvidím," řekl.